Artėjančių metų pabaiga ateinantiems metams atneša daug permainų – nauja valiuta euras, daugybė teisės aktų pakeitimų, daugybė klausimų apie apskaitą. UAB “Docinta” jau pajuto dirbančių buhalterių rūpestį, kurie per didžiąsias metų šventes skuba pas mus konsultacijos, kaip susitvarkyti užsilikusius darbus, kokia bus apskaitos procedūra perskaičiuojant sumas eurais. Todėl raginame suklusti ir verslininkus, o ypač ūkininkus. Neretai susimąstote “Pasidarysiu pats (o kas čia sudėtingo?)!”. Ūkininkas, priklausomai nuo savo veiklos ypatumo, apskaitą gali tvarkyti paprastuoju įrašu arba dvejybiniu įrašu. Apskaitą tvarkyti paprastuoju įrašu nėra sudėtinga, neretai tai susitvarko ir pats ūkininkas ar jo namiškiai. Deja, ne visuomet viskas atrodo taip paprasta.

Ūkininkas, kaip ir bet kuris kitas verslininkas, puikiai išmano savo veiklą – auginamus augalus ar gyvulius, jų auginimo ypatumus ir kitus specifinius aspektus. Deja, apskaitos įstatymų nagrinėjimui pritrūksta laiko ir pasitaiko klaidų dėl nežinojimo. Todėl kiekvienam ūkininkui reikia gerai pagalvoti, ar tikrai tai sugebės padaryti pats (ar jo namiškiai). Tiesiog apsvarstyti variantą, kad jeigu kažkas nepasiseks, teks kreiptis pagalbos, o už skubų darbą gali tekti mokėti kur kas daugiau nei įprastai. Taigi artėjantys nauji metai, nauja valiuta vėlgi tas etapas, kai galima pagalvoti apie pokyčius.

O ką gi numato įstatymai? Buhalterinės apskaitos įstatymas numato, kad ūkininkas, kuris nėra pridėtinės vertės mokesčio mokėtojas ir nesamdo darbuotojų, apskaitą gali registruoti paprastuoju įrašu. Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas numato, kad ūkininkas, kuris tampa pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju bei įsigyja ilgalaikio turto, apskaitą turi registruoti kaupimo principu (nebe pinigų). Kartais pasitaiko klaidų dėl nežinojimo. Ūkininkas įregistravęs nedidelį ūkį, apskaitą registruoja paprastuoju įrašu ir toliau tvarkosi kaip moka. Deja, po kurio laiko jis nusamdo darbuotojų ir paaiškėja, kad apskaita turėjo būti vykdoma jau dvejybiniu įrašu. Kada šios problemos išryškėja? Dažniausiai, kai prireikia pateikti ūkininko balansą ar pelno (nuostolių) ataskaitą ir ūkininkas nesupranta, kaip jį parengti. Tuomet jis kreipiasi į apskaitos specialistą, o šis pasiima papildomus pinigus, nes tiesiog viską turi perdaryti teisingai. Galimas ir kitas variantas – jam ataskaitos padaromos „atmestinai“.

Todėl ūkininkams (kaip ir bet kuriam verslininkui ar buhalteriui) reikia nuolat domėtis tiek apskaitos ypatumais, tiek mokesčių pasikeitimų aktualijomis. UAB „Docinta“ kartais sulaukia Jūsų klausimų apie ūkininkų apskaitos kursus. Jeigu tokių mokymų poreikis ateityje augs, kartu suorganizuosime tokius mokymus. Todėl jeigu Jums tokie mokymai būtų įdomūs ir aktualūs, informuokite mus. Jeigu Jūs esate ūkininkas ir mintis apie apskaitos tvarkymą pačiam atrodo sudėtinga, verta pagalvoti apie galimybę naudotis išorinėmis paslaugomis. Kartais tvarkyti apskaitą (nebūnant specialistu) sudėtinga ir painu, todėl vertėtų tai patikėti tiems, kas tą išmano (buhalteriui ar apskaitos įmonei). Svarbiausia ūkio savininkui – efektyvus ūkio valdymas. Todėl tinkamai vykdoma apskaita tai ne tik teisingas mokesčių sumokėjimas, bet ir galimybė įvertinti savo finansinę padėtį, analizuoti ir optimizuoti savo sąnaudas.

Linkime naujus 2015 m. pradėti su tvarkinga apskaita.

2014 m. gruodžio mėn.

UAB „Docinta“ vadovė, Erika