Link kur eina buhalterio profesija, nors ir spaudoje yra pasirodę, kad buhalterio profesija tampa nykstančia profesija? Kaip Jūs įsivaizduojate išmanų buhalterį?

Taip kažkada atrodė buhalterio darbo vieta. Taip atrodanti profesija angliškai vadinasi labiau ne „accountant“ – apskaitininkas, bet „bookkeeper“ – buhalteris. Išvertus, ką „bookkeeper’is“ veikia, tai yra žmogus, kuris kaupia finansinės veiklos ar verslo įrašus, dokumentus. Pagal veiklą, tai yra apskaitos proceso dalis – apskaita prasideda prieš įrašų kaupimą ir tęsiasi po įrašų surinkimo. >> Plačiau galite pažiūrėti <<

Maždaug prieš 60-70 metų, kai atsirado pirmos spausdinimo mašinos ir nebereikėjo rašyti rankomis, taip atrodė apskaita.

Ne taip ir seniai – maždaug prieš 25-erius metus, apskaita atrodė ir taip – įmonės turėdavo po 10 buhalterių ir kiekvienas dirbdavo savo srityje.

Taip atrodo buhalteris šiandien: 

O tai turėtų būti ateities buhalteris – pas kurį visi dokumentai yra elektroninėje sistemoje ir jam popierinių dokumentų nebereikia.

Apie garsius buhalterius

Luca Pacioli. Šis žmogus ypatingas tuo, kad XV a. parašė knygą, kurios skyriuje apie apskaitą pirmą kartą, truputėlį kitais pavadinimais, bet įvardino, kaip turėtų atrodyti apskaita. Jis paminėjo, kad reikia naudoti bendrąjį žurnalą, žurnalus, kur būtų detalizuojamos skolos, atsargos, bei didžiąją knygą. Didžiosios knygos pavadinimas nepatiko iki šiandien, taigi būtent nuo XV a. trys apskaitos vedimo formos liko tokios pačios.

William Welch Deloitte. Šio žmogaus pavardė greičiausiai yra girdėta. Kodėl? Dėl to, kad tai yra viena garsiausių įmonių pasaulyje – „Deloitte“. „Deloitte“ įmonė yra įsteigta XIX a. ir iki šiandien veikia daugiau nei 150 valstybių. Lietuvoje jos filialas taip pat yra įsteigtas. Ši įmonė patenka į 2014 m. didžiausių įmonių ketvertuką. Skirtingai nuo žemyno, jos užimama vieta gali būti skirtinga ir varijuoti, bet iš esmės didžiosios ji patenka tarp didžiausių įmonių. Visa įmonės istorija seka per įvairius ekonominius, pasaulinius įvykius. Socialinėse platformose yra sukurtas vaizdo įrašas, kuriame pristatoma, kaip ilgai gyvuoja ši įmonė. Verčiant metus atgal, nuo šiandienos iki įmonės įsisteigimo dienos, ji atsirado anksčiau negu pirmasis iPhone telefonas, Facebook platforma; anksčiau nei vyko Berlyno sienos griuvimas, netgi prieš tai, kai žmogus 1969 m. nuvyko į mėnulį ar atsirado pirmasis spalvotas televizorius ir begales kitų pasaulinių įvykių. >> Vaizdo įrašas <<. Neįtikėtina yra ir tai, kad viskas prasidėjo nuo vieno žmogaus, tačiau šiandien tai yra viena didžiausių įmonių pasaulyje.

Phil Knight. Apart to, kad šis žmogus yra vienas turtingiausių pasaulyje, tai taip pat yra atestuotas buhalteris ir, žinoma, Nike įkūrėjas. Jo garsiausioje autobiografinėje knygoje, pavadintoje „Shoe dog“ – būtent apie visa tai, kaip būnant buhalteriu kilo mintis įsteigti Nike įmonę.

Kokia buhalterio nauda?

Visų pirma, tai yra užtikrintos darbo galimybės. Apskaita teikia 60-80 proc. informacijos apie įmonės veiklą. Tai vienas iš svarbiausių informacijos šaltinių verslininkams, priimant sprendimus dėl verslo plėtros: tai užtikrina darbo vietų išsaugojimą darbuotojams bei naujų darbo vietų sukūrimą – naujas įsidarbinimo galimybės. Išmanus buhalteris užtikriną kokybišką apskaitą, bei tinkamą mokesčių sumokėjimą. Mokesčiai – pagrindinis valstybės pajamų šaltinis, kuris užtikrina infrastruktūros ir gerbūvio kūrimą Lietuvoje, šalies gyventojams nemokamą mokslą bei socialines garantijas – nemokamas gydymas, pašalpos, pensijos. Aptarėme, kokią buhalteris visiems suteikia naudą, pabandėme apžvelgti globaliai. Iš esmės, lyg ir buhalteris netiesiogiai užtikrina, kad žmonės turėtų darbo vietas. Kodėl?

Neretai nuo buhalterio priklauso, kaip įmonei seksis vystyti veiklą. Nuo to, kaip buhalteris informuoja vadovą, iki vadovo priimamų sprendimų. Pavyzdžiui, vadovas galvoja, kad jis labai pelningai dirba, ir planuoja investicijas, o, pasirodo, nieko nėra pelninga. Taip pat dažnai sakoma, kad buhalteris dirba ne įmonei, bet mokesčiams. Vadinasi, nuo buhalterio netiesiogiai, bet priklauso kiek mūsų biudžetas surenka mokesčių ir kiek vėliau galima paskirstyti tų lėšų reikmėms. Pavyzdžiui, valstybės biudžetas skirstomas į įvairias sritis, pagrindinės jų – socialinė apsauga, sveikata ir, nemaža dalis – švietimui. Iš švietimo (15% viso biudžeto) pusė skiriama viduriniam išsilavinimui. Vėliau, aukštosioms mokykloms, darželiams ir t. t. Taigi, netiesiogiai nuo buhalterio priklauso, kad galime ir mokytis 🙂

O dabar – kokia yra mūsų ateitis?

Išmanus buhalteris turi 6 pagrindines asmenines savybes – sąžiningumas, objektyvumas, profesinė kompetencija, reikiamas atidumas, konfidencialumas, profesionalus elgesys. Tačiau to negana – išmanus buhalteris turi turėti atitinkamų žinių bei įgūdžių šiose srityse: apskaita, mokesčiai, teisė, informacinės technologijos.

Jeigu dirbi buhalteriu mažoje įmonėje ir esi tik tu ir direktorius, vadinasi neretai tenka dirbi 9 darbus.

Didžiojoje Britanijoje dviejų monitorių buhalteriui neužtenka, reikia daugiau. Lietuvoje jau yra įmonių, kurios norėdamos dirbti ne popieriniu būdu, turi kelis monitorius. Du monitoriai turėtų tarnauti tam, kad galėtume įsijungti kelis skirtingus vaizdus ir tarpusavyje žiūrėti sąsajas ar ryšius. Kvepia programavimu, tiesa? 🙂

Ne paslaptis, kad artėjame link to, kad dėka kuriamų technologijų popierinių dokumentų beveik neliks. Sudėsime dokumentus į aparatą, programa juos nuskenuos ir dokumentai atsiras apskaitos programoje. Pasaulyje tokia programinė įranga jau yra, bet prototipas kol kas daugiau vadybiniame lygmenyje – įdėjus ir nuskenavus dokumentą, kur reikia sukrenta rekvizitai. Pagrindinė programinė problema, galbūt, yra ta, kad reikalinga daug skirtingų parametrų – kiekvienas tiekėjas skirtingai išrašo sąskaitą, skirtingų tiekėjų tas pats produktas turi nevienodą kodą ir tuomet, kaip programai tai atpažinti, kad nusipirko būtent tą prekę, ir pan. Tačiau pasižiūrėjus į užsienyje vykdomą apskaitą, ji yra žymiai paprastesnė. Vis dėlto, galbūt kažkas pas mus galėtų būti pritaikoma individualiai veiklai – kur nereikia sandėlio ar pan. >> Štai kaip atrodo tokia įranga <<

Taigi – tokia yra mūsų ateitis.

2017 m. vasario mėn.