Vienas iš nemalonesnių žodžių, kurį dažnai tenka išgirsti bene kiekvienam iš mūsų yra mokesčiai. Mokestis už vandenį, elektrą, šildymą… Įvairiausi mokesčiai verslą kuriantiems žmonėms… Tai jau mums tapo įprasta. Tačiau žmonės mokesčius „moka“ jau nuo pirmųjų civilizacijų atsiradimo. Aukojimas dievams buvo pirmykštė apmokestinimo forma žmonijos istorijoje. Aukojimo scenos buvo įamžintos Senovės Egipto šventyklose ir mauzoliejuose. Ritualų metu dievams ir dvasioms buvo aukojama duona, vynas, smilkalai, gyvuliai, vykdavo žmonių užkeikimai. Iš pradžių aukojimas buvo savo noru, vėliau tai tapo priverstine pareiga sumokėti tam tikrą turto dalį. Taigi įdomumo dėlei nusprendėme pasidomėti, kokių gi įvairiausių mokesčių būta pasaulyje.

Pirmiausia, pasidaliname ne mokesčiu, o draudimu, kuris įsigaliojo ne taip ir seniai. Venecijos valdžia nusprendė įvesti „triukšmingo“ bagažo – lagaminų su lietiniais guminiais arba plastikiniais ratukais – draudimą, praneša Italijos naujienų agentūra ANSA (org. Agenzia Nazionale Stampa Associata). Specialusis komisaras Vittorio Zappalorto pasiūlė turistams naudoti lagaminus su pripučiamais guminiais ratukais, kurie nebildės tempiant bagažą per grindinį. Priimti tokį sprendimą paskatino Venecijos gyventojų nepasitenkinimas – minios triukšmingų turistų jiems trukdo miegoti. Lagaminų ratukų bildesys ganėtinai įkyrėjo miestelėnams. „Triukšmo draudimas“ įsigaliojo nuo 2015 metų gegužės 15-osios.

O štai keletas įdomesnių mokesčių, kuriuos anksčiau tekdavo mokėti žmonėms.

Barzdos mokestis. Rusijos caras Petras Didysis labai nemėgo barzdos. Taigi vien už jos turėjimą žmonėms reikėjo mokėti didžiulius pinigus. Caras netgi teigė, kad vyras su barzda atrodo juokingai. Pats Rusijos vadovas labai save prižiūrėjo ir stengėsi visada būti švariai nusiskutęs.

Taikos mokestis. Šis mokestis iki šiol galioja Gvinėjos Respublikoje. Kiekvieni taikos metai čia įkainojami 700 belgiškų frankų.

Šešėlio mokestis. Juo Venecijoje nuo 1993 metų apmokestinamos pavėsinės ir lietsargiai, kurie priklauso parduotuvėms, šešėliai nuo kurių pastatų krenta ant komunalinės nuosavybės – žemės. Tarp kitko, dar Bizantijoje buvo mokamas “mokestis už orą”, kurio dydis priklausė nuo pastato dydžio.

Gipso mokestis. Jį Austrijoje kiekvienąkart sumoka kalnų slidinėtojai, prieš leisdamiesi nuo kalno. Gaunamos lėšos perduodamos austrų klinikoms. Statistikos duomenimis, Austrijos Alpėse kiekvienais metais susižaloja apie 150 tūkst. slidininkų, kurių gydymui išleidžiama apie 1 milijardas šilingų per metus.

Langų mokestis. 1696 m. Jungtinėje Karalystėje buvo įvestas langų mokestis. Namo šeimininkai buvo apmokestinami pagal tai, kiek namas turėdavo langų. Tuo metu išpopuliarėjo namai su labai mažai langų, kad reikėtų mokėti mažiau mokesčių. Laikui bėgant buvo nustayta, kad belangiai namai tapo daugelio ligų priežastimi. 1851 m. šis mokestis buvo panaikintas.

Druskos mokestis. Tai yra didžiausias mokestis – 4000. Būtent tokia suma britai Indijoje apmokestino druską.

Dulkių mokestis. Armėnijoje XX a. pabaigoje buvo įvestas dulkių mokestis. Siekdama, kad būtų sutvarkyti kiemai ir iššluotos dulkės Ekonomikos ministerija įsakė: “Gyventojai privalo apmokėti dulkių tvarkymo išlaidas – 2 dramai už 1 kvadratinį metrą”.

2015 m. rugpjūčio mėn.