Yra įvairių metodikų ir patarimų, kaip susikaupti darbui, kaip sugeneruoti tinkamas mintis. Tačiau vis dar ieškome naujų būdų ir idėjų, kad darbas vyktų efektyviai. Štai dar vienas įdomus būdas, kuris Jums padės pateikti naujų idėjų, kai galvoje švilpauja vėjai ar patobulinti reikiamą projektą, kai mintys sukasi ratu. Norėdami būti kūrybingesni, privalome išeiti iš komforto zonos. Tam padeda vadinamosios „šešios mąstymo kepurės“, kurias sukūrė E. de Bono.

Kuo ypatingos šios kepuraitės? Šešių mąstymo kepurių metodas apima šešias mąstymo sritis: faktus, emocijas, pozityvų požiūrį, negatyvų požiūrį, kūrybiškumą ir mąstymo proceso kontrolę. Šis mąstymo metodas padeda produktyviau mąstyti mažesnėmis laiko sąnaudomis, skatina pažvelgti į situaciją iš visų pusių, išnagrinėti ją visais įmanomais aspektais. Mąstydamas apie kiekvieną iš šių sričių paeiliui, asmuo įsivaizduoja, kad “užsideda” vis kitos spalvos skrybėlę.

  • Balta (objektyvus) remiasi apklausa, žiniomis – atsižvelgdamas vien tik į turimą informaciją, kokie yra faktai?
  • Raudona (intuityvus) atstovauja emocijas – intuityvias vidines reakcijas į esamas problemas ir sprendimus. Emocinio jausmo išdėstymai.
  • Juoda (negatyvus) atstovauja potencialų pesimizmą, silpnąsias vietas ir idėjų kritiką – kodėl dabartinis sprendimas neveikia? Kokios problemos? Nustato viso idėjos plėtojimo trūkumus ar kliūtis.
  • Geltona (pozityvus) – tapatinamas su optimizmu, gerosiomis pusėmis, galima nauda bei gautinu pelnu – viskas yra įmanoma, įvertinus naudą ir siekiant harmonijos.
  • Žalia (kūrybingas) atstovauja kūrybiškumą ir inovacijas – provokuojantys ir idėjas skatinantys pareiškimai, naujų idėjų svarstymas.
  • Mėlyna (proceso) atstovauja kontrolę ir sisteminį mąstymą – grupės lyderis dalyvauja svarstymuose kartu su kitais, bet taip pat užtikrina laiko reguliavimą ir sprendžia pasikeitimų vaidmenimis klausimus.

Kad priimtume optimalų sprendimą, būtina į užduotį ar problemą pažvelgti visapusiškai, todėl pravartu panaudoti visas šešias skrybėles. O jeigu Jums sudėtinga įsivaizduoti vis kitą skrybėlaitę ant galvos, kodėl gi jų neturėti iš tikrųjų? Išeikime iš stereotipinių minčių ir leiskime mintims dirbti efektyviau.

2015 m. rugsėjis